Montaż i pielęgnacja tarasów i podłóg drewnianych

Dom z tarasem to marzenie wielu z nas. Jeśli już faktycznie wybudujemy dom i zaprojektujemy swój ogród, na pewno taras będzie stanowił wspaniałe wykończenie. Drewniana podłoga z kolei na pewno nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jednak czy tak łatwo będzie wybrać nam najlepszej jakości materiały? A jeśli już zdecydujemy jaki taras położymy i jaką podłogę chcemy mieć to czy ich pielęgnacja nie będzie nam sprawiała trudności? Na te pytania i kilka innych łatwo znaleźć odpowiedź. Na pewno warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z rozwiązaniami, jakie mamy do wyboru.

 

Wybór odpowiednich materiałów na tarasy i podłogi

 

konstrukcjaJeśli mowa o materiałach na taras możemy wybierać nie tylko wśród drewnianych desek. Jest naprawdę wiele możliwości, które są w stanie spełnić nasze oczekiwania na podobnym poziomie. Trzeba się jednak zastanowić nad tym, na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Deski kompozytowe mogą okazać się doskonałym wyborem dla osób, które chcą osiągnąć mniej tradycyjny wygląd tarasu. Można przyrównać ich estetykę do tej przedstawianej przez drewno egzotyczne. Sam montaż desek kompozytowych nie powinien sprawić nam zbyt wiele problemów. W kwestii wybieranych materiałów na podłogi do naszych domów na pewno swoistym odpowiednikiem kompozytu będą panele laminowane. Oczywiście możemy wybrać pomiędzy kolorami i pomiędzy wzorem paneli, co stwarza nam naprawdę wiele rozmaitych możliwości. Na pewno montaż paneli podłogowych, jak i również desek kompozytowych sprawi mniej obowiązków niż montaż podłogi i tarasu wykonanego z drewna. Czy warto jednak na rzecz tego zrezygnować z podłogi i tarasu z drewna?

Jeśli chodzi właśnie o drewno naturalne, wybierane jako materiał do budowy naszego tarasu, z całą pewnością mamy do czynienia z całą gamą jego rodzajów. Na pewno najpopularniejsze są deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego i sosny. Jednak nie da się ukryć, że to właśnie deski dębowe tarasowe są uznawane dzisiaj za te najmocniejsze. Dąb to najpowszechniejszy materiał, który wybieramy na podłogi drewniane. Co będzie niósł za sobą wybór drewnianych desek tarasowych, jak i również jakie problemy mogą stworzyć drewniane podłogi?

 

O czym pamiętać podczas wykonywania montażu podłogi i tarasu?

 

Parquet and carpenter conceptO ile uporamy się już z wyborem materiału na taras, pozostaje jeszcze kwestia jego odpowiedniego przygotowania. Deski drewniane przed montażem muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Oczywiście możemy zdecydować się na wybór już zaimpregnowanego drewna, gotowego do położenia. Tego rodzaju deski idealnie nadają się na podłogę drewnianą do wnętrza. Są one również w większości przypadków wyposażone w specjalne systemy szybkiego montażu. Zdecydowanie może nam to ułatwić pracę. Montaż podłóg drewnianych należy zacząć od ściany, na której znajduje się okno. Prace rozpoczynamy od położenia legarów wykonanych z odpowiednich materiałów. Jednocześnie pamiętając o wyborze poprawnej długości (dwa razy większej niż grubość deski) wkrętów, jeśli zakupiliśmy deski bez bocznych rowków do montażu. Jednak kiedy kładziemy tarasy drewniane nie można zapominać o tym, że również materiał wybrany na legary będzie musiał zostać poprawnie zabezpieczony. Ich odpowiednia impregnacja będzie należała do naszych najważniejszych obowiązków. Impregnacja drewna może jednak nie być jedynym na co powinniśmy zwrócić uwagę. Warto będzie zaopatrzyć się w dobrej jakości olej do desek tarasowych. Da nam to jeszcze większą gwarancję trwałości położonego materiału. Przy montażu drewnianych desek tarasowych należy wziąć pod uwagę fakt, że drewno pracuje i oddycha. Dlatego właśnie pomiędzy kolejnymi deskami oraz pomiędzy deskami, a ścianą należy zachować odpowiednie odstępy. Da to nam gwarancję tego, że jakość położonego tarasu nie ulegnie zmianie, a deski po upływie odpowiedniego czasu będą przylegały idealnie do siebie.

 

Jak pielęgnować drewniane podłogi i tarasy?

 

1pasPoza wykonaniem profesjonalnego montażu tarasu i podłogi drewnianej ważne będzie późniejsza ich pielęgnacja. Wspomniane już olejowanie tarasu wymaga regularnego powtarzania. Oczywiście będzie to zależało od rodzaju preparatu jaki wybraliśmy, jednak producenci zgodnie twierdzą, że olejowanie należy powtarzać co dwa lata. Jeśli odnieśliśmy się do wszystkich rad producenta podczas przygotowania desek tarasowych do montażu, z całą pewnością taras będzie służył nam przez wiele lat i to bez widocznych uszczerbków. Podłogi drewniane z kolei należy pielęgnować regularnie wykonując ich czyszczenie za pomocą preparatów do tego przeznaczonych. Jednak ich dobór i zastosowanie będą zależne od sposobu zabezpieczenia podłogi na działanie wody i wilgoci. Najmniej pracy czeka nas z podłogą lakierowaną. Będzie ona wymagała jedynie oczyszczenia z kurzu czy też zabrudzeń przy użyciu odkurzacza lub mopa. Do wyboru będą również preparaty nadające połysk, bądź matujące. Można również zdecydować się na olej do podłóg drewnianych, czy też podobnego rodzaju wosk. Wtedy jednak czeka nas regularne stosowanie preparatów ochronnych do pielęgnacji codziennej. Będą one wzmacniały naniesioną warstwę ochronną i zapobiegały ich zużywaniu się.

 

Zakładając taras drewniany czy też montując podłogę z drewna na pewno musimy skupić się na przejściu przez kolejne etapy. Należy przy każdym z nich zastosować się do ogólnie obowiązujących zasad. Jednak okazuje się, że najważniejsze będzie dobranie odpowiedniego rodzaju materiału i dostosowanie do niego dobrej metody zabezpieczenia i pielęgnacji.